Kyu-Jutsu

KYUDO

Japońska sztuka łucznictwa

KYUDO to harmonia i równowaga, to droga łuku – najbardziej szanowana sztuka walki w BUDO. Dawne praktyczne wartości bojowe straciły na znaczeniu. Dziś ważniejsze jest osiągnięcie właściwej dla KYUDO sprawności siły psychicznej i duchowej. Wszyscy zazwyczaj pytają o celność. Jasność umysłu, czyste myśli to czysty strzał. Mięśnie łucznika powinny być całkowicie rozluźnione, postawa nienaganna, prawidłowa technika, płynne ruchy, spokojny oddech.

Dziś tylko narzekamy i pędzimy za zyskiem zapominając o prawdziwych wartościach. Nie robimy dla bliźnich nic, jeśli nie spodziewamy się korzyści, to źle. KYUDO kształtuje ducha, uczy docenić wartości, które dają poczucie ciepła i przychylności. Ceremonia strzelania to oszczędność ruchów, równowaga, harmonia i surowe piękno. To ceremoniał pozwala odróżnić mistrza uporządkowane myśli, płynne ruchy, tą drogą strzała powinna podążać do celu. KYUDO pozwala docenić wiedzę, doświadczenie i siłę spokoju. Jeśli łucznik potrafi docenić wagę wszystkich tych elementów, kontroluje stan swego ducha, siłę psychiki i sprawność swego ciała staje się skuteczny. Pierwiastki te dawnym wojownikom dawały siłę duchową, pozwalały podnosić morale. Dzisiejsze KYUDO stanowić może dobrą drogę do zrozumienia siebie i otaczającego nas świata.

Powiedzenie:
„Czy masz tysiąc, czy sto tysięcy strzał, każda z nich musi być tą jedyną”
to esencja KYUDO.

Ta sztuka łucznicza daje nam zawsze kolejne doświadczenia, nie porażki, daje szansę na rozwój na drodze na którą wstępujemy i którą kroczymy. Trzeba zrozumieć, że nie ma idealnego strzału, zawsze może wydarzyć się coś, czego nie przewidzimy: słabnie nasz wzrok, nasze ciało, tracimy siły. Jedyne co nam pozostaje to umył, który nie zna granic rozwoju, jak KYUDO.

Ciągłość poszukiwań daje nam szansę na rozwój, radość i spokój wewnętrzny. W treningu duchowym należy pamiętać, że siła ducha wypływa z doświadczenia i mocy charakteru SHINKI. SHIN – serce, umysł, KI – energia, dlatego w treningu KYUDO opanowanie, samokontrola to wartości podstawowe. MUSHIN oznacza stan bez umysłu, myśl staje się działaniem, działanie staje się szybkie jak myśl. Nie należy zapominać, że trening fizyczny owszem wzmacnia ciało, jednak nie wzmacnia ducha i dlatego nie ochroni nas przed naszymi słabościami. Wszelkie fizyczne słabości biorą się z niesprawności myśli, arogancja to największa ze słabości, prędzej czy później przynosi porażkę. Wszyscy szukamy równowagi, trening odsłania i pomaga dostrzec nam nasze słabości, uczy również jak z nimi walczyć.

Dawna sztuka wojenna dziś zmienia się w sport. Dziś strzelamy do tarczy i ona pozwala poznać nam nasze słabości. Nie zawsze w nią trafimy, wówczas to tak jakbyśmy trafili w siebie odsłaniając nasz prawdziwy stan ciała i umysłu.

Łuk japoński – YUMI jest jedyny w swoim rodzaju. Jest niesymetryczny, jego ponad 2 metry długości potrafią jednak zachwycić; pełen uroku i gracji. Jego skuteczność i surowe piękno zachwycają od wieków, jest jak miecz duszą Japonii.

Dziś w sporcie tym, spotkamy trzy rodzaje łuków różniące się techniką wykonania. Klasyczny YUMI wykonany z bambusa, YUMI z bambusa krytego laką i YUMI wykonany z włókien sztucznych, szklanych lub węglowych. Ten ostatni używany jest w krajach, których klimat nie sprzyja zachowaniu własności bojowych bambusowego łuku. SHIGETO-YUMI to łuk bambusowy wielokrotnie pokryty laką i oplatany cieniutkimi paskami ratangu, używany tylko przez największego kalibru łuczników. Z punktu widzenia strzelca wyposażonego w łuk typu angielskiego, strzelec wyposażony w YUMI nie celuje, tajemnicą sukcesu jest idealna pozycja strzelca.

Treningi KYU-JUTSU

Zajęcia w naszym Dojo odbywają się w pierwszym tygodniu miesiąca (środa lub piątek) w godzinach 19:30 – 21:00 w Hali Sportowej w Szkole Podstawowej 74, przy ul. Seledynowej 50, oś. Bukowe, Szczecin.

Zajęcia prowadzi Przemysław Burzyński

Telefon: 693 321 071
Obowiązujący strój: kimono lub spodnie i koszulka.

Zapisy na wszystkich zajęciach!

map location